Metric Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 hi could anybody help.I am thinking about buying a reloading machine but would like to know weather the outlay for the machine and equipment will pay for its self. I am new to reloading so know pretty much nothing.sorry about being a bit clueless on the subject.I will probably only reload about 3000,4000 per year these will be 7.5 28g and 6 30,32g.what would the costs per cartridge. any help will be appreciated. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
vmobiler1 Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 It will prob never pay for its self, depending on what you buy, best of buying cheap carts now before VAT goes up if you want to save money. I do it as a hobby it would be nice to be able to make a big saving, but unless I am doing it very wrong I cant ! Altho others on here will come ant tell you what they can make carts for, they have already got everything and got most of it for nothing. You will not make carts as cheap as you can buy them for claying. Modena 7 1/2 28g - £134/1000. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Rasher Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 Absolutely agree. Unless its the big bore stuff or something particularly special that you fancy using you're better off buying. The only stuff I bother with is the 3" 12 bore loads I use for vermin shooting. But I am fortunate in that I was given all of my reloading gear by the widow of a very good friend who did a lot of wildfowling. I passed on the 8 and 10bore stuff to other people and kept what I could use. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Floating Chamber Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 I must be doing something wrong, then.....not! I haven't bought a shop shell since 1962. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
vmobiler1 Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 I must be doing something wrong, then.....not! I haven't bought a shop shell since 1962. So can you go out and buy reloading kit and all components as the OP is askin, to make carts cheaper than £134/1000? If so could you tell us all where as we are obviously getting my bits from the wrong places! I don`t think, in fact I know you cant buy a new press and components and make carts cheaper then you can £134/1000. You can if you have still got stuff from 1962 when you used to trade in rusty washers and turnips!!! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
sitsinhedges Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 So can you go out and buy reloading kit and all components as the OP is askin, to make carts cheaper than £134/1000? If so could you tell us all where as we are obviously getting my bits from the wrong places! I don`t think, in fact I know you cant buy a new press and components and make carts cheaper then you can £134/1000. You can if you have still got stuff from 1962 when you used to trade in rusty washers and turnips!!! I think you can do OK if you make pretty much any other cartridge and your own shot. As an example, 1000 cx2000s, 1000 VP13 wads and 1.5kilos of vectan A1 will cost you a hundred quid and will make a thousand 32 gram pigeon cartridges that would cost close on £200 to buy. If you have to buy the lead you can add another £30 and will still be in profit if your time isn't too important. This applies even more so to the smaller carts. It's still only ever worthwhile if you look at it as another interesting part of your hobby rather than a money saving exercise. I enjoy it for its own sake and when I go claying now I am more interested in what empties I can scavenge than my scores BTW, will try and post your components tomorrow Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
fruitloop Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 http://www.10xshooters.com/calculators/Shotshell_Reloading_Cost_Calculator.htm acording to the data from peter lawmans web site well all but the shot it will take 1673 carts to have paid for my reloader press £70 and beingthough im on my 2000+ cart its paid for now and so is my lee load all at £49 so im with fc lookafter th pennys £ lookafter themselfs Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
fruitloop Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 hay guys costs just went down on fiber wads as i have a bloody big box full £25 per 1000 +pp or colection welcom. over perchased ooppss .now the missus is not impresed Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
vmobiler1 Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 I think you can do OK if you make pretty much any other cartridge and your own shot. As an example, 1000 cx2000s, 1000 VP13 wads and 1.5kilos of vectan A1 will cost you a hundred quid and will make a thousand 32 gram pigeon cartridges that would cost close on £200 to buy. If you have to buy the lead you can add another £30 and will still be in profit if your time isn't too important. This applies even more so to the smaller carts. It's still only ever worthwhile if you look at it as another interesting part of your hobby rather than a money saving exercise. I enjoy it for its own sake and when I go claying now I am more interested in what empties I can scavenge than my scores BTW, will try and post your components tomorrow Cheers Andy, can you let me know where you can get the stuff that cheap mate, I am paying 1000 CX2000 = £42 1000 cheap wads = £19 1.5kg Vectan A1 powder = £70 = £131 You would also have to travel to collect from the cheapest place, fuel cost! Lead, if I have done my sums right(which I am very sure someone will correct me if I am wrong!)you would need 32kg @ £39/10kg to buy 32kg = £124.8 OK I was wrong, so if you can get your lead for free you can do £131 if not £131 + £124.8 = £255.8 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
fruitloop Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 I enjoy it for its own sake and when I go claying now I am more interested in what empties I can scavenge than my scores with you on that sits seen some lovly high brass carts yesterday at my local ground and some paper hulls to but had pokets full allredy Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
sitsinhedges Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 Cheers Andy, can you let me know where you can get the stuff that cheap mate, I am paying 1000 CX2000 = £42 1000 cheap wads = £19 1.5kg Vectan A1 powder = £70 = £131 You would also have to travel to collect from the cheapest place, fuel cost! Lead, if I have done my sums right(which I am very sure someone will correct me if I am wrong!)you would need 32kg @ £39/10kg to buy 32kg = £124.8 OK I was wrong, so if you can get your lead for free you can do £131 if not £131 + £124.8 = £255.8 I am buying my stuff from Peter Lawman I got A1 for £51, primers were £23, add your cheap wads to that and you have an even better deal of £93 I did get my primers a tenner cheaper than usual but you gotta grab those deals when they arise. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
sitsinhedges Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 I enjoy it for its own sake and when I go claying now I am more interested in what empties I can scavenge than my scores with you on that sits seen some lovly high brass carts yesterday at my local ground and some paper hulls to but had pokets full allredy I've found Hull Pro one or Sovereign to reload the nicest, White Gold aren't bad but the brass can crush when they're resized on my machine yours will cope better. Black Gold are cracking too. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
fruitloop Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 peter lawmans £16.95 500g 3off £50.83 cx2000 1000 £32.95 plastic wads £27.95 lead £1.50 per kg so 50.83+ 32.95+ 27.95 £111.3 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
vmobiler1 Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 (edited) I am buying my stuff from Peter Lawman I got A1 for £51, primers were £23, add your cheap wads to that and you have an even better deal of £93 I did get my primers a tenner cheaper than usual but you gotta grab those deals when they arise. Hat of to you then mate, thats cheap! I will be placing an order at those prices!! Still the lad would prob have to buy his lead, also not everone wants to make shot. Edited December 29, 2010 by vmobiler1 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
sitsinhedges Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 peter lawmans £16.95 500g 3off £50.83 cx2000 1000 £32.95 plastic wads £27.95 lead £1.50 per kg so 50.83+ 32.95+ 27.95 £111.3 We ought to split a 6k box of wads if you're down this way again soon. It'll save a fiver per 1k Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
sitsinhedges Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 Hat of to you then mate, thats cheap! I will be placing an order at those prices!! Still the lad would prob have to buy his lead, also not everone wants to make shot. It's the shot that's the deal breaker isn't it Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
fruitloop Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 i get on well with the owner of the clay ground so all the hulls i want wich is better than paying for them from the likes of midway Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
vmobiler1 Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 peter lawmans £16.95 500g 3off £50.83 cx2000 1000 £32.95 plastic wads £27.95 lead £1.50 per kg so 50.83+ 32.95+ 27.95 £111.3 + your lead at £1.50/1kg = £48 =£159.73 When he has made/bought his shotmaker. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
sitsinhedges Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 + your lead at £1.50/1kg = £48 =£159.73 When he has made/bought his shotmaker. Lead is 90p per kilo at the moment form the local roofing company, I am hoping it will drop soon or that I get given more Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Floating Chamber Posted December 29, 2010 Report Share Posted December 29, 2010 (edited) Trouble is with you guys you buy 'small'. Don't buy 6k of wads, buy 60k of wads. I never buy lead; so many of my mates are window fitters and roofers. Edited December 29, 2010 by Floating Chamber Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
fruitloop Posted December 30, 2010 Report Share Posted December 30, 2010 £1.50 per kg is worst case senareo e.g. robbing *** up the road never agane lucky only had 5kgbut been geting it a little cheeper now range lead .if fc wants to donate a little all donations grately receved Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
sitsinhedges Posted December 30, 2010 Report Share Posted December 30, 2010 £1.50 per kg is worst case senareo e.g. robbing *** up the road never agane lucky only had 5kgbut been geting it a little cheeper now range lead .if fc wants to donate a little all donations grately receved You work on different sites, just ask for a bit of lead as you go and take your snips with you Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
sitsinhedges Posted December 30, 2010 Report Share Posted December 30, 2010 Another example of saving money is subsonic 20g. Gamebore do a subsonic 30gram 5s for £260/1000 and in my experience they are rubbish, really. If you get 14grains of A1 along with a cx2000 then fibre wad and obturator from claygame you can be turning out a 28gram equivalent for about £90+ lead, the fibre wad being the most expensive part for this recipe. Add another 3 grains of powder and you have a nice mild standard 20gauge load at 1150fps that is still just subsonic when you put it thru a moderated barrel due to the porting bleeding off some of the gases. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
fruitloop Posted December 30, 2010 Report Share Posted December 30, 2010 You work on different sites, just ask for a bit of lead as you go and take your snips with you yer right bulding sites and a ducks back pasage springs to mind and they tell you sorry mate not alloud to use lead no moor ? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Metric Posted December 30, 2010 Author Report Share Posted December 30, 2010 thanks for all the advice. one more question how do you make your own shot. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.